Find Best Cheap Whey Protein Powder

800+ Whey Protein Powder Variants Sorted by Cheapest Price per Protein Gram

Amazon has over 800 whey protein powders listed. Amazon does not let you sort by price per protein gram or even price per lb. for that matter. We do just that, updating this list every one hour. With this live list, you will ALWAYS buy the best cheap whey protein with the most protein on offer, guaranteed!

{{product.protein_name }}

Number of Servings   {{product.serving_per_container}} x Protein Per Serving {{product.protein +' (g)'}} =  Total Protein {{(product.serving_per_container * product.protein).toString().replace(/\B(?=(\d{3})+(?!\d))/g, ",")+' (g)'}}

Price $ {{product.price}} / {{(product.serving_per_container * product.protein).toString().replace(/\B(?=(\d{3})+(?!\d))/g, ",")+' (g)'}}= Price Per Protein Gram = {{(product.price_per_gram * 100).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] + ' ¢'}}

Amazon price refreshed (mins ago) : {{Math.floor((new Date().getTime() - new Date(product.updated_cron_at).getTime())/1000/60)}} Next price refresh (mins) : {{ 60 - (Math.floor((new Date().getTime() - new Date(product.updated_cron_at).getTime())/1000/60))}}

Amazon price refreshed (mins ago) : 1 Next price refresh (mins) : 59

1    x $ {{ (product.price_per_gram*25).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] }}
30    x $ {{ (product.price_per_gram*25*30).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] }}
60    x $ {{ (product.price_per_gram*25*60).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] }}
*Assuming one protein shake contains 25 grams of protein
Nutritional Facts: Amount Per Servings
  • Number of Servings {{product.serving_per_container}}
  • Protein per Serving {{product.protein}} (g)
  • Weight {{product.weight}} lbs
  • Serving Size (g) {{product.serving_size}}
  • Calories (Based on 2k calories diet.) {{product.calories}}
  • Calories From Fat {{product.calories_from_fat}}
  • Fat (g) {{product.total_fat}}
  • Saturated Fat (g) {{product.saturated_fat}}
  • Cholestrol (mg) {{product.cholestrol}}
  • Sodium (mg) {{product.sodium}}
  • Carbs (g) {{product.total_carb}}
  • Sugar (g) {{product.sugar}}
See More Size & Flavor Variants

{{prod.protein_name }}

Number of Servings   {{prod.serving_per_container}} x Protein Per Serving {{prod.protein +' (g)'}} =  Total Protein {{(prod.serving_per_container * prod.protein).toString().replace(/\B(?=(\d{3})+(?!\d))/g, ",")+' (g)'}}

Price $ {{prod.price}} / {{(prod.serving_per_container * prod.protein).toString().replace(/\B(?=(\d{3})+(?!\d))/g, ",")+' (g)'}}= Price Per Protein Gram = {{(prod.price_per_gram * 100).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] + ' ¢'}}

Amazon price refreshed (mins ago) : {{Math.floor((new Date().getTime() - new Date(prod.updated_cron_at).getTime())/1000/60)}} Next price refresh (mins) : {{ 60 - (Math.floor((new Date().getTime() - new Date(prod.updated_cron_at).getTime())/1000/60))}}

Amazon price refreshed (mins ago) : 1 Next price refresh (mins) : 59

1    x $ {{ (prod.price_per_gram*25).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] }}
30    x $ {{ (prod.price_per_gram*25*30).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] }}
60    x $ {{ (prod.price_per_gram*25*60).toString().match(/.*\..{0,2}|.*/)[0] }}
*Assuming one protein shake contains 25 grams of protein
Nutritional Facts: Amount Per Servings
  • Number of Servings {{prod.serving_per_container}}
  • Protein Per Serving {{prod.protein}} (g)
  • Weight {{prod.weight}} lbs
  • Serving Size (g) {{prod.serving_size}}
  • Calories (Based on 2k calories diet.) {{prod.calories}}
  • Calories From Fat {{prod.calories_from_fat}}
  • Fat (g) {{prod.total_fat}}
  • Saturated Fat (g) {{prod.saturated_fat}}
  • Cholestrol (mg) {{prod.cholestrol}}
  • Sodium (mg) {{prod.sodium}}
  • Carbs (g) {{prod.total_carb}}
  • Sugar (g) {{prod.sugar}}
No Product Available.

How to Find the Best Whey Protein for the Price you Pay?

When it comes to buying the best cheap whey protein, we first want you to get one thing clear in your mind. The sale price of the protein powder is actually irrelevant when you are trying to cost compare various protein powders. In other words, a $25 protein need not necessarily be cheaper than a $30 protein. Stop looking at sale prices of whey protein powders!

Why and how can that even be possible, you may ask? It is because every protein comes in a different tub size, with different number of servings and with different protein grams per serving.

A $30 tub of protein might give you more protein for your money than a $25 tub can. To truly crack the best protein for price analyses, you have to break down the cost of a single protein gram. Only when you do that will you have a true way of comparing whey protein powders, to find the best cheap whey protein.

This site was created just for that sole purpose.

Take a look at the live list on this page, above this article. It is a live list that contains live prices (updated by the hour) of 800+ protein variants, listed in ascending order of price per protein gram. The list also gives you basic nutritional information of all these 800+ protein powders, so you can evaluate protein powders not just by the cost of an individual protein gram but also by how much sugar, fat, sodium, cholesterol, calories and carbs they contain.

Best Protein for the Price – Understanding Tricky Protein Powder Prices

Let’s look at an example of how cheap proteins can be deceptively expensive, when you take a closer look at the prices and serving size information.

Example A – How a $45.99 5 Lbs. Whey Protein Tub is cheaper than a 2 Lbs. $17.99 Protein Tub?

The protein that sells for $45.95 gives you 68 servings per container. You get 30 grams of serving per container.

Now, the total protein in that $45.99 protein tub is simply calculated as 68 (number of servings) X 30 (protein grams per serving) = 2,040 grams of protein.

Now, to calculate the cost of a single protein gram, we simply divide the cost of the tub by the total number of protein grams. So, $45.99 / 2,040 = 2.25¢ (cents) per gram of protein.

Now, let’s look at the tub that costs just $17.99. You get 27 servings per container. Each serving contains 20 grams of protein.

Now, using the same formula to calculate total protein content, we get 27 X 20 = 540 grams of protein.

Now, we calculate the cost per protein gram by dividing price by total protein content. In this case, it works out to $17.99 / 540 = 3.33¢ (cents) per gram of protein.

So, the $45.95 protein tub works out to 2.25¢ per protein gram and the $17.99 protein tub works out to 3.33¢ per gram of protein.

How does just over 1¢ make a difference, you might ask? It is a valid question. But, it does make a difference, if you consume a lot of protein from your whey protein shake.

For example, let’s say that you need 50 grams of protein from your protein shakes, every day. You work out hard and want your protein shakes to help you repair those muscles and grow it back, bigger and stronger.

If you bought the $45.95 protein tub, you pay a per gram protein cost of 2.25¢. 50 grams of daily protein from this tub will cost you 50 X 2.25¢ = $1.125. Now, if you bought the $17.99 protein tub, what do you think you will pay for 50 grams of protein? Here’s what. 50 x 3.33¢ = $1.65.

Now, you might still say that it is an only a difference of just $0.40 per day, between the two proteins. But, over a month, you are looking at a $12 difference. This number only goes up if you need more protein from your whey protein shake on a daily basis.

Example B – How a $24.99 2.2 Lbs. Whey Protein Powder Tub is cheaper than a $109.99 10 Lbs. Whey Protein Powder Tub?

Now, we will look at another common misconception whey buying whey protein. While some buy cheap whey protein powder only after looking at the low sticker price, there are others on the other end of the spectrum who buy 10 Lbs. bag for $100+, thinking that they are getting a discount at a bulk. Now, buying whey protein powder by the bulk bags sometimes makes sense. But, not all the time!

Let’s look at an example.

$109.99 10 Lbs. bag gives you 149 Servings and 24 grams per serving.

Total protein content = 149 X 24 = 3,576 grams of protein

Price per protein gram = $109.99 / 3,576 = 3.07¢ per protein gram.

$24.99 2.2 Lbs. bag of another protein gives you 40 servings and 22 grams of protein per serving.

Total protein content = 40 X 22 = 880 grams of protein.

Price per protein gram = $24.99 / 880 = 2.83¢ per protein gram.

In the above example, you spending $109.99 on a 10 Lbs. bag thinking you are getting a steep discount, seeing the massive number of servings, which in this case is almost 150. But, the fact of the matter is that the best whey protein for the price between the 10 Lbs. Tub and the 2.2 Lbs. tub actually comes from the $24.99 protein tub. Buying this protein tub allows you to free up more than $75 in cash flow that you can keep around, to buy another whey protein brand at a fantastic price, using our live list above.

Finding the best protein for price by budget spend

We understand how users sometimes only have $20, $30 or $40 or whatever $xx to spend on whey protein. This is why we have given such users a search filter at the top of the page, to narrow their searches with a max spend limit. When you limit the max spend as $40 for example, the list of protein variants comes down from 800 to just 300+. But, within just a second, you know exactly which sub $40 protein gives you the most whey protein for the price you pay.

You can further filter your search by brand or weight as well, to get even more refined results, while always getting protein powders listed in ascending order of price per protein gram.

Finding the cheapest flavor variant of a certain brand

Some people are extremely loyal when it comes to their whey protein brand. Something might have worked for years and years and they might not want to mess with another brand. This is completely understandable.

Let’s say you like Optimum Nutrition 100% Gold Standard and only want to buy that protein. But, at the same time, you also want the best amount of protein content from this brand. Just within Optimum Nutrition 100% Gold Standard, the price of a protein gram can vary from 3.07 ¢ to as much as 4.45¢ per protein gram. That is almost a 47% price difference within a protein brand. If you are not too picky about the size or flavor that you usually buy, you can pick up the same brand that you have used for years and still buy a flavor or size variant that is significantly cheaper than what you were paying all these years.

To do this, just find your whey protein on the main list and then click on the blue button below it, one that says “See More Size & Flavor Variants”. The variant list is prioritized according to an ascending price per protein gram, allowing you to quickly see and buy the cheapest flavor variant of that particular protein.

Believe us when we say that you can sometimes see some incredible deals this way. Remember, our list refreshes prices from Amazon on an hourly basis. So, no matter which hour of the day you are trying to buy whey protein, you are always presented with a powerful list that gives you the best cheap whey protein price per protein gram listing, to help you make an informed and smart choice.

Finding the best whey protein price from Amazon

Our list features live prices from Amazon, refreshed every hour. As you already know, Amazon is just unbeatable when it comes to whey protein prices. Even large sites like BodyBuilding.com cannot come close to the price discounts that Amazon offers.

Another point you have to consider is that Amazon aggressively changes it prices every few hours, sometimes even more frequently than that. Since our list automatically fetches prices from Amazon on an hourly basis, you always get to see a live list with the best whey protein powder prices, sorted by price per protein gram. Using our list, you can be guaranteed that you pay the best price for whey protein on this planet!

We hope you found this information about how to find best cheap whey protein powders very useful. We ultimately want you to get the most amount of high quality protein for every hard earned dollar that you pay. We also disclose that we make a very small commission if you make a purchase on Amazon, after going there from our site. We want to be very honest about that. It took a lot of data collection to compile this list and there is coding work that helps accurately display the live list, after refreshing it every hour. The small commissions we make help us keep this site running. We plan to add all categories when it comes to bodybuilding supplements. Stay tuned for that! Until then, happy shopping!